wtorek, 1 grudnia 2015

Jak to jest z jakością ubrań w lumpeksie ?


koszula (COS - second hand) - 1zł , jeansy (second hand) - 1zł

fot. Magdalena Szczygeł



Jak to jest z jakością ubrań w lumpeksie ?

Jeszcze kilka lat temu panowało wśród ludzi przekonanie, że w lumpeksach można tylko i wyłącznie znaleźć ubrania beznadziejnej jakości i na dodatek kompletnie niemodne. Moje zdanie na temat jakości ubrań w lumpeksach zmieniło się diametralnie, odkąd stałam się ich stałą klientką. Na samym początku kupowałam tylko i wyłącznie ubrania, które podobały mi się i wcale nie patrzyłam na metki pod względem gatunkowym danej rzeczy. Moja szafa zaczęła wypełniać się, a ja kompletnie nie potrafiłam nad tym zapanować. Postanowiłam więc coś zmienić, zaczęłam głownie zwracać swoją uwagę na to z jakiego gatunku jest wykonana dana rzecz. Jeżeli w głównej mierze jest ona ze słabego jakościowo materiału, chociaż bardzo mi się podoba i kosztuje tylko 1 zł., mówię stanowczo NIE ! W lumpeksach można dostać również ubrania z bardzo szlachetnych,drogich tkanin. Udało mi się znaleźć już kilka kaszmirowych sweterków, gdzie koszt jednego z nich w sklepie wyniósłby około 300 zł. Poniżej udzielę Wam kilku rad na jakie materiały warto zwracać uwagę, a jakie omijać szerokim łukiem.






Dlaczego warto zwracać uwagę na skład metki przy ubraniu? 

Należy dokładnie sprawdzić metkę, ponieważ około 70% substancji, które są w niej zawarte są wchłaniane - poprzez skórę i organizm. Sztuczne materiały niestety szkodzą zdrowiu. Warto więc kupować ubrania, w których materiały są dobre i naturalne.
Skóra i organizm zupełnie inaczej reaguje w kontakcie z materiałami naturalnymi jak np. bawełną, która jest także o wiele przyjemniejsza w dotyku. Niestety większość materiałów jest przyjemna w dotyku przed zakupem. Cała prawda wychodzi na jaw dopiero po kilku praniach i podczas użytkowania tych tkanin. Sztuczne materiały, które były tańsze wcale nie wyglądają już tak ładnie jak przed zakupem, są nieprzyjemne dla skóry w dotyku i wyglądają kiepsko, często kilka prań czyni je znoszonymi, rozciągniętymi itd. Metka, więc ma znaczenie, ale od tej strony ze składem ubrania.





Materiały możemy podzielić na wełniane, lniane, bawełniane, sztuczne i syntetyczne.

I pomimo, że np. wiskoza należy do grupy materiałów sztucznych, czyli jest uzyskiwana ze sztucznych procesów tworzenia ich, to produkowana jest ze związków występujących w przyrodzie. Dlatego też przypomina materiał naturalny, ale jest o wiele tańszym zamiennikiem. Zaś materiały syntetyczne produkowane są ze związków nie mających nic wspólnego z przyrodą - należą do nich np. akryl czy nylon. Są to pochodne plastiku, z nich tworzone są np. reklamówki itp. Dlatego też znacznie bardziej w takich tkaninach się pocimy, są one mniej przyjemne dla ciała - drapiące, klejące się do skóry, kiedy się spoci, nie przepuszczające powietrza.





Najmniej szlachetną tkaniną jest akryl. Ponieważ mechaci się i nie daje ciepła. Jest to szczególnie ważna informacja przy wyborze swetra. Jednak 100% tkaniny naturalnej również nie oznacza idealnego rozwiązania i komfortu. Szczególnie da się to zauważyć przy noszeniu swetra, który jest wytworzony tylko i wyłącznie z wełny gryzie, drapie i jest kiepski w praniu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest domieszka akrylu, jego mała ilość jest znośna i bezpieczna.          







Charakterystyka poszczególnych tkanin:


  • Aksamit – Tkanina ta od jednej strony jest gładka, a od drugiej „z włosem”.
  • Akryl – tkanina syntetyczna, najczęściej używana przy produkcji swetrów. Ta tkanina nie gniecie się, na ogół nie wymaga więc prasowania..
  • Bawełna – włókno pochodzące z rośliny pod tą samą nazwą. Można wytwarzać z niego miękką tkaninę. Wyróżniamy wiele tkanin bawełnianych, m. in. aksamit, jeans czy sztruks.
  • Jedwab – tkaniny jedwabne są przyjemne w dotyku. Proces pozyskiwania naturalnego jedwabiu jest kosztowny, wyróżniamy więc również jedwab sztuczny. Tkaniny jedwabne to np.: tafta lub krepa.
  • Kaszmir – materiał wysokiej jakości, cienki i miękki, pozyskiwany z wełny kóz kaszmirskich. Tkanina bardzo przyjemna w dotyku.
  • Len – tkanina bardzo przewiewna, o różnej grubości. 
  • Poliester – materiał syntetyczny. Bardzo odporny na promieniowanie UV, szybko schnie, miewa jednak tendencje do gniecenia.
  • Wełna – włókno naturalne pochodzenia zwierzęcego, pozyskujemy je z sierści np. owiec, lam czy wielbłądów. Posiada właściwości termoizolacyjne, pochłania także promieniowanie UV. Niestety, szybko ulega zniszczeniu (mechaci się).
  • Wiskoza – sztuczna tkanina, produkowana z celulozy. Z wyglądu przypomina jedwab, jest bardzo przewiewna. W dotyku bardziej śliska niż bawełna. Ma tendencje do gniecenia lub elektryzowania.



Na co, więc należy zwrócić uwagę przy zakupie:

  • na skład na metce to po pierwsze
  • jeżeli wiadomo już, że jest to akryl czy poliester, to warto sprawdzić, czy po naciągnięciu tego materiału wraca on do swojego pierwotnego kształtu. Jeżeli nie, to znaczy, że jakość tej tkaniny jest niska
  • dobra tkanina się nie elektryzuje, to kolejna wskazówka, która naprowadzi nas na tkaninę dobrej jakości 
  • materiały naturalne łatwo zniszczyć, dlatego należy przestrzegać zasad ich prania
  • a przyjemny i dobry sweter powinien być z wełny z domieszką jeszcze jakiejś tkaniny, może to być nawet w małej ilości akryl
  • czysta bawełna bardziej się gniecie



15 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne rady. Ja tez do niedawna kupowalam tylko to co mi sie podoba. Niestety po jakims czasie polowe z tych rzeczy musialam wyrzucic bo nie nadawaly sie juz do noszenia. Ja w lumpeksach nie kupuje,( bo tu gdzie mieszkam za praktycznie ta sama cene kupie nowa rzecz na wyprzedazach) jednak zwracam uwage na metke.
    Pieknie wygladasz I masz bardzo gustownie urzadzony pokoj.
    Pozdrawiam serdecznie
    AGA

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post ! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny iprzydatny post
    pozdrawiam serdecznie
    Marcelka Fashion :) ♡

    OdpowiedzUsuń
  4. O wow, świetny post kochana ! :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry artykuł! Zachęcam do czytania metek nie tylko podczas zakupów w secondhandach. Warto czasem zerknąć, co w składzie mają ubrania popularnych sieciówek. W większości z nich wartość 20% naturalnych włókien w składzie to nieosiągalny wynik.

    Jak golić swetry, żeby ich nie uszkodzić?

    OdpowiedzUsuń
  6. Ślicznie wyglądasz! :)

    Zapraszam do siebie!

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo przydatny post :)
    http://agataweranika.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. przed przeczytaniem Twojego posta nigdy nie zwracałam uwagi na skład na metce, od teraz zawsze będę to sprawdzać! dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  9. ładny pokoik i koszula :) post bardzo przydatny, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Akryl to nie tkanina a dzianina....poczytaj odrobinę o różnicach między tkanią a dzianiną...

    OdpowiedzUsuń